„Töö kontekstis väärtustan avatud kommunikatsiooni, ausust ja rahulikku meelt. Soovin enda inimestele pakkuda parimat võimalikku töökeskkonda.“
OÜ Snowhound tegevjuhi Viljari sõnul on stressi elus piisavalt, aga töökeskkond võiks olla üks neist kohtadest, kus tuntakse end turvaliselt ja hoitult. Juhina on tema jaoks oluline tagada usalduslik õhkkond, kus kõik sõlmitud kokkulepped, olgu või suusõnalised, peavad vett. „Kõik kokkulepped kehtivad,“ lubab Viljar enesekindlalt. Tema jaoks on common sense, et ettevõte panustab enda töötajate heaolusse sama palju kui töötajad ettevõtte kasvu. Töötempo peab olema indiviidist lähtuv, sest kõik ei ole samadel tingimustel produktiivsed. Kui töökeskkond sellist paindlikkust toetab, ei ole ka mikromanageerimise vajadust.
Snowhoundis ei ole kiireid tõuse ega mõõnu. Ettevõte on stabiilne ja kasvab orgaaniliselt ning selle on loonud neli sarnaselt mõtlevat meest, kellel suhete alus on usaldus. Viljari roll on asutuses sujuva töö tagamine, toeks ja mõttekaaslasteks on sarnase mõtteviisiga tiimijuhid, kes arutlevad järjepidevalt, kuidas ning mida teha, et meeskonnal oleks päriselt hea töötada. „Töötajad on esikohale seatud, ettevõtte osanike huvid on pigem teisejärgulised,“ kirjeldab Viljar mõnevõrra uudset ning värskendavat lähenemist juhtimiskultuurile.
Tasub ka ära märkida, et arenguvestluseid peetakse kontorist eemal, näiteks restoranis, et kõik osapooled tunneksid end mugavalt. Miks, küsite? Sest Viljari kogemuse põhjal on inimesed vabas keskkonnas avatumad ning julgevad end rohkem väljendada. Iga uus ettevõttega liituja on hinnatud ning juhul kui tegu on otse koolipingist tulnud juuniorarendajatega, saab igaüks endale ka sobiva mentori. „Töötajate arendamine on oluline, tahan, et kõik saaksid võimalikult laia ja tervikliku valdkonna kogemuse ning oleksid seeläbi ka enda alal hinnatud spetsialistid. Saan uhkusega tõdeda, et meil on, kellelt õppida.“
Üks on Viljari jutust selge: kui snowhoundlased projekti ei usu, siis seda ette ei võeta. Esmalt kaalutakse isekeskis üle ressursid ja võimekus ning alles seejärel langetatakse otsus. Ei ole ka ebatavaline, et tiimiliikmed aeg-ajalt projekte vahetavad. Kui võimalus on, tullakse vastu. Kõik eespool mainitu ongi taganud snowhoundlaste pikajaalise lojaalsuse ettevõttele. Koos veedetakse aega ka väljaspool tööd. Ühiselt genereeritakse erinevaid tegevusi: paberlennukite lennutamisest malematšideni välja. Valitseb tervislik võistlusmoment ning parimatele on preemiad. Ühtekuuluvustunde võib tugevaks lugeda.
Mis puudutab töövälist elu, siis siin peab Viljar tähtsaks füüsilise ja vaimse tervise hoidmist. Ise on ta valinud kikkpoksi, sest 1,5-tunnine treening saalis ei anna hetkegi aega, et probleemidele mõelda. „Pead olema hetkes. Kui kaotad valvsuse, saad kohe paremsirge,“ naerab ta. Muidugi on treenimiseks ka ohutumaid võimalusi ja liikumise tähtsust püütakse ka ettevõttes rõhutada. „Lõuna ajal trennis käimine on Snowhoundis teretulnud nähtus,“ lisab Viljar otsustavalt.
Mida põnevat veel Snowhoundis tehakse? Only one way to find out.